Toplam Ürün:0

Erkek Tenis Ayakkabısı Modelleri

Tenis, dünyaca ünlü yıldız oyuncuların da etkisiyle her yıl daha popülerleşen bir spordur. Milyonlarca kişinin izlediği uluslararası müsabakalarda yüksek ritimli ve keyifli oyunlar sergilenir. Sen de bir tenis hayranıysan ve tenis oynamayı seviyorsan doğru linke tıkladın. Erkek tenis ayakkabısı modelleri arasından sana en uygun olanı seç ve kortlardaki yerini al.

Tenis Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin?

Tüm performans ayakkabıları belli özelliklere sahip olarak üretilir. Çünkü her spor branşında farklı gereksinimler vardır. Basketbol oynarken parke zeminlerde kaymayan, darbe etkisini hafifleten tabanlara ihtiyaç duyarsın. Futbol oynarken çimlere tutunan ve çeviklik kazandıran kramponlar giymen gerekir. Tenis oynarken ise oynadığın kortun zemin yapısına uygun özelliklerde tenis ayakkabıları gerekir.

Tenis ayakkabısı seçerken oyun tipin ve sık oynadığın kortun yapısına bakmalısın. Kort türleri ve oyun yapıları farklı olduğu için alacağın model bu özelliklerle uyumlu olmalıdır.

Tenis Kortu Türleri ve Korta Uygun Modeller

Tenis kortlarının zeminleri değişik materyallerle kaplanır. Her zeminin karakteri farklı özelliklere sahiptir. Bu yüzden tenis kategorisinde yer alan modellerin tabanları bu özelliklere göre tasarlanır.

Sert Kortlar

Sert kortlar akrilikle kaplanmış beton ve benzeri sert yüzeyleri tanımlar. Uluslararası müsabakalarda ve açık kortlarda ağırlıklı olarak bu yapı kullanılır. Bu zeminde oyun oynarken top hızlı seker ve bu da oyun hızını etkiler. Sert kortlardaki oyun yüksek tempolu bir oyundur. Ayağındaki ayakkabılar yüksek oyun hızına uyum sağlayacak özellikte olmalıdır.

Sert zeminle temas ederken orta tabanda uygun yastıklama özelliği olması gerekir. Bu özellik darbe etkisini hafifletir ve eklemlerinin zarar görmesini önler. Daha konforlu bir kort deneyimi yaşarsın.

İç tabanlarda da ayaklarını destekleyen yastıklama olmalıdır. Bu yapı ayaklarının sert zeminle temasındaki sürtünmeden kaynaklanabilecek olası rahatsızlıkları önler.

Dış tabanlar uygun tutuş özelliğine sahip olmalıdır. Seri şekilde hareket ederken dengeni koruman ve kaymaman tabanın tutuş performansıyla alakalıdır.

Saya, ayaklarını sıkmadan sarmalıdır. Oyun sırasında ayağından kaymamalı ve rahat hareket etmeni engellememelidir.

Çim Kortlar

Oyun hızının sert kortlara göre düşük olduğu kort tipidir. Çim kaplı yüzeylerde ayaklarının kaymasını önleyen yapıda dış tabanlar mevcuttur.

Saya ayağını konforlu bir şekilde sarar ve kort içindeki hareketlerinin daha güvenli olmasını sağlar. Bu yüzey yapısı için tasarlanan modeller bir diğer kort tipi Sentetik Kortlar için de uygundur.

Toprak Kortlar

Toprak kortlar da oyun hızının sert korta oranla daha ağır olduğu yüzeylerdir. Bu kortlarda özel bir dış taban yapısı kullanılır. Genellikle balıksırtı desenli tasarlanan kauçuk tabanlar toprak yüzeye tutunur. Oyun içinde seri bir şekilde hareket ederken kaymanı önler.

Toprak kortlardaki oyun sırasında ayağına kum girme riski vardır. Bu kortlar için tasarlanan tenis ayakkabılarının saya bölümündeki örgü normalden daha sık dokunur. Sık dokunmuş file yapı kum tanelerini geçirmez.

Sürekli oynadığın kort tipi hangisiyse seçimini buna göre yapmalısın. Ayağındaki modelin yüzeyle uyumlu olması oyun kaliteni direkt olarak etkiler. Doğru seçilmiş tenis ayakkabıları performansını olumlu etkiler ve daha iyi bir oyun sergilersin.

Kort türünden sonra oyun stili de seçimini etkileyen bir başka kriterdir. Teniste farklı oyun tipleri vardır. Kortun içine tam hakim olduğun oyunlarda her yöne seri şekilde hareket edersin. Arka çizgiye yakın oyun tercih eden bir oyuncuysan hareketlerin ağırlıklı olarak paralel şekildedir. Ayakkabı tabanının tepki süresini ve taban yapısını incelerken oyun stiline uyumuna da bakmalısın.

@playsports
Play Sports Campus, kolej stilini spor giyim ürünleriyle buluşturuyor. Sezonun en hit parçalarında enerji ve dinamizm arıyorsanız ve yenilikleri sosyal medyada da yakından takip etmek istiyorsanız Instagram adresimiz: playsportstr. Sizleri de aramızda görmek için sabırsızlanıyoruz!
BİZİ TAKİP ET
background
contact
background