TR

Basketbol

Erkek Basketbol Ayakkabı

Basketbol günümüzde en çok oynanan takım sporları arasında yer alır. Sadece profesyonel olarak değil amatör oynanması da mümkün olan basketbolun ekipmanları da oldukça önemlidir. Birçok parkta, sahada ve oyun alanında potaların olması ile herkes her yerde basketbol oynayabilir bir hale gelmiştir. Golf gibi sadece belirli bir alanda ve düzende oynanmasına gerek olmadan basketbol için bir adet pota yeterli. Özellikle gençler, yaz akşamı için plan yaparken basketbol oynamayı tercih ediyor. Bunun nedeni ise kolay erişebilir olmasının yanı sıra takım sporu olması ve çoğu yerde sahasının bulunmasıdır. Basketbol, profesyonel ya da amatör fark etmeksizin herkesin zevkle oynayabileceği bir takım sporudur.

Basketbol Ekipmanları Nedir?

Arkadaşlarınız ile sıkıldığınız bir yaz akşamında ya da sadece spor olması için tek başınıza oynayabileceğiniz bir spordur basketbol. Temelde takım sporu olarak bilsek de eğer profesyonel sporcu değilseniz ve maça hazırlanmıyorsanız tek başınıza da antrenman yapabilirsiniz. Basketbol ekipmanları diğer spor dallarına baktığımızda en uygun seçenekleri sunuyor. Sadece bir basketbol topunun olması ve sahada pota olması yeterli. Günümüzde özellikle sahil kenarındaki spor alanlarında ve büyük parklarda birçok basketbol alanı da bulunuyor. Fazla ekipmana ihtiyacınız olmadan dilediğiniz her yerde, tabii ki pota olması şartı ile, basketbol oynayabilirsiniz.

Basketbol Ayakkabısı Nasıl Seçilmeli?

Basketbol oynarken eğer aktivite veya egzersiz olması için oynamıyorsanız; ekipmanlara ve doğru giyinmeye önem veriyorsanız bilmeniz gereken bazı unsurlar var. Basketbol toplarının kalite grupları son derece önemlidir, aynı zamanda antrenman yapılacak sahanın özellikleri de. Ancak amatör ya da profesyonel fark etmeksizin daha önemli olan unsur basketbol ayakkabı seçimidir. Basketbol ayakkabısının özellikle profesyonel sporcular tarafından doğru seçilmesi gerekir. Oyun sürecinde ayağınızda olacak, hareket etmenizi sağlayacak ve bu süreçte bir de sizi koruyacak bir ayakkabı bulmalısınız.

Basketbol Ayakkabısı Günlük Giyilir Mi?

Basketbol ayakkabısı profesyonel takım sporcuları tarafından sadece antrenman ve maçlarda giyilir. Antrenmanlarda da aynı ayakkabıyı giymek, sporcu için avantaj yaratır. Erkek basketbol ayakkabısı ya da kadın veya çocuk fark etmeksizin alınan ayakkabının sahaya yönelik kullanılması tavsiye ediliyor. Ancak ayakkabıların günümüzde hazırlanış biçimleri, tasarımları ve çok işlevli oluşları nedeni ile günlük giyim için de uygun hale getirilmiştir. Basketbol ile ilgilenmeyen kişiler dahi basketbol ayakkabısı alabiliyor. Bunun nedeni ise tasarım ve rahatlığın arttırılmış olması ve seçenek sayısının fazlalığıdır.

Basketbol Ayakkabısı Su Geçirir Mi?

Doğru basketbol ayakkabısı birinci sınıf kaliteli malzemeden hazırlanır. Bu neden ile de basketbol için kullanılan ekipmanlar su geçirme, şişme, yırtılma gibi sorunlara karşı dayanıklıdır. Basketbol topu, potası, ayakkabısı ve formaları ile bir bütündür. Bu bütünün tüm parçaları ise özenle hazırlanır ve sporcuları maça hazırlar. Basketbol ayakkabısı eğer yüksek kaliteli bir markadan tercih edilir ise su geçirme özelliği bulunmaz. Ayakkabı alırken su geçirip geçirmeme ve temizlik gibi özelliklerine bakılması gerekir.

Basketbol Ayakkabısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

Basketbol ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Rahat bir antrenman ya da maç geçirmek istiyorsanız bu unsurlara dikkat etmelisiniz. Ayrıca maç sonrası ayak şişkinliği ve zedelenmelere karşı da koruyan bir ayakkabı olmalı. Basketbol ayakkabısı alırken dikkate alınması gereken unsurlar şunlardır:

·        Sert tabanlı olsa da esneme yapabilen ayakkabılar seçilmeli

·        Sahanın zeminine göre ayakkabı belirlenmeli

·        Zemin tutuşunun sağlam olmasına özen gösterilmeli

·        Basketbol ayakkabısında en önemli unsur tabanın kaliteli olmasıdır

·        Takımdaki göreve göre ayakkabı seçimi 

  • Bizi Takip Et
E-Bülten